W ramach realizacji komponentu MEDISSA dotyczącego profilaktyki, stanowiącego część Programu Central Asia Drug Action Programme (CADAP 5) podjęliśmy próbę wypracowania wspólnie z ekspertami krajów Centralnej Azji rozwiązań profilaktycznych czerpiąc inspiracje ze światowej wiedzy naukowej na ten temat oraz z doświadczeń europejskich. Punktem wyjścia naszych starań uczyniliśmy ocenę sytuacji w tych krajach oraz rozpoznanie potrzeb profilaktycznych. Wspólnie z ekspertami krajów Centralnej Azji dokonaliśmy przeglądu zagrożeń, dotychczasowych doświadczeń profilaktycznych oraz kontekstu społeczno-kulturowego w jakim przychodzi zmagać się z tym problemem. Na tym gruncie poszukiwaliśmy w europejskich praktykach rozwiązań profilaktycznych o udokumentowanej skuteczności, które mogłyby z powodzeniem znaleźć zastosowanie w odmiennej rzeczywistości społeczno-kulturowej krajów Centralnej Azji. Najważniejszą lekcją płynącą z tego przygotowawczego etapu prac była konstatacja, że wbrew stereotypom europejskiego spojrzenia na region, jest on dość silnie zróżnicowany, zarówno pod względem społeczno-ekonomicznym jak i kulturowym. Wprawdzie we wszystkich krajach zagrożona jest przede wszystkim młodzież, to jednak zarówno skala zagrożeń, ich charakter jak i kontekst kulturowy są zróżnicowane. Wyzwaniem zatem okazało się znalezienie tego, co z europejskich doświadczeń pasowałoby do wszystkich krajów regionu i mogłoby stać się przedmiotem wspólnego pilotażowego projektu profilaktycznego. Takim wspólnym elementem okazała się rola rodziny w społecznym porządku. Odwołanie się do profilaktycznej funkcji rodziny, która, jak wynika z wielu badań, stanowić może jeden z podstawowych czynników chroniących zostało zaakceptowane przez naszych partnerów we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie.
Wszystkie doświadczenia zebrane w trakcie realizacji tego pilotażowego programu zostały podsumowane w podręczniku wydanym w angielskiej i rosyjskiej wersji językowej z intencją wykorzystania ich do planowania i realizacji działań profilaktycznych w innych społecznościach regionu.
Celem podręcznika jest zainspirowanie oraz wsparcie działań profilaktycznych na poziomie lokalnym poprzez upowszechnienie doświadczeń z implementacji komponentu MEDISSA programu CADAP 5 w pięciu krajach regionu.