Kampania jest odpowiedzią na narastający problem związany z tą nową formą narkotyzowania się. Opinie toksykologów, lekarzy, a także terapeutów uzależnień wskazują na zwiększającą się liczbę przypadków używania przez młodzież leków dostępnych bez recepty, gdy tymczasem rodzice i nauczyciele nie są świadomi tego zjawiska i konsekwencji z nim związanych.
Dlatego kampania „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty - do leczenia, nie do brania” skierowana została głównie do rodziców oraz nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W ramach kampanii opracowano materiały edukacyjne. Wśród nich podręcznik dla rodziców ,,O lekach, marihuanie i dopalaczach - bez histerii", który ma być źródełm wiedzy, ale także pomocą w kształtowaniu umiejętności wychowawczych.
Materialy edukacyjne obejmują także scenariusz zajęć pt.: ,,Szkoła i rodzice wobec zagrożeń substancjami psychoaktywnymi". Scenariusz to gotowe narzędzie dla nauczyciela do pracy profilaktycznej z rodzicami. Scenariusz ma ułatwić nauczycielowi nawiązanie współpracy z rodzicami, umożliwiającej zgodne działanie szkoły i domu, oraz wzmocnienie ochrony uczniów w okresie dojrzewania przed zagrożeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych.
Kampania „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty- do leczenia, nie do brania” zainicjowana została przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, a patronat honorowy nad nią objął Minister Zdrowia i Minister Edukacji Narodowej. Partnerami kampanii są takie instytucje jak: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Kuratoria Oświaty, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Główny Inspektorat Sanitarny, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Urzędy Marszałkowskie.
Wiecej informacji można uzyskać na stronie www.przyjmujelekiczybierze.pl
Autor: Anna Poleganow, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii