Strona z portalu

  Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii / Publikacje / Newsletter / Newsletter 1 (01) 2011 / System rekomendacji
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Telefony Zaufania
Narkomania
800 199 990
czynny codziennie
w godz. 16-21
Uzależnienia behawioralne
801 889 880
czynny codziennie
w godz. 17-22
System rekomendacji - ZAPRASZAMY DO ZGŁASZANIA PROGRAMÓW
W grudniu 2010 r. zakończono prace nad założeniami Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego. Znalazły się w nim standardy i wytyczne pomocne przy konstruowaniu wysokiej jakości programów dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom oraz problemowym lub ryzykownym zachowaniom młodzieży.

Założenia systemu, opracowane w ramach jednego z priorytetów Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006-10, mają  służyć przede wszystkim podniesieniu jakości prowadzonych działań  oraz wspieraniu ewaluacji, poprzez upowszechnianie dobrych praktyk i popularyzację wiedzy we wspomnianych obszarach.

Dla tych celów, oprócz standardów i procedur oceny programów  powstała również elektroniczna baza programów rekomendowanych, w której prezentowane będą programy spełniające kryteria dobrej jakości.

Założenia i standardy

Aby program znalazł się w bazie, musi spełniać szereg wymogów, zebranych w broszurze „Standardy i kryteria jakości programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego”. Powstały one we współpracy Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii z  Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Instytutem Psychiatrii i Neurologii oraz Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Korelują między innymi z wytycznymi dobrych praktyk EMCDDA (program EDDRA).

Wyodrębniono trzy poziomy jakości, zależne od oceny programu wyrażającej się w liczbie uzyskanych punktów: programy powyżej 80 punktów funkcjonują w bazie jako modelowe, między 65 a 80 jako dobre praktyki, a od 50 do 65 punktów zyskują programy obiecujące.

Kryteria oceny programów

Ocena odbywa się na podstawie szczegółowych wytycznych opisanych w "Standardach i kryteriach", w których uwzględniono różne etapy realizacji programu, jak diagnoza i ocena potrzeb, formułowanie celów i strategii oraz monitoring i ewaluacja.

Wytyczne zebrane są w kilkunastu kategoriach, obejmujących m.in.:

  • diagnozę zjawiska i jego źródeł, w której zawarto jasne sformułowanie problemu, wynikające z danych naukowych oraz znajomości czynników ryzyka i czynników chroniących
  • określenie grupy docelowej i kryteriów kwalifikujących bądź wyłączających potencjalnych uczestników
  • cele - ogólny i szczegółowe - dostosowane do odbiorców, możliwe do osiągnięcia we wskazanym czasie i mierzalne oraz dobór sposobów ich osiągnięcia, uzasadniony w modelach teoretycznych i danych naukowych
  • szczegółowy opis poszczególnych działań i procesu wdrażania programu, które powinny przewidywać m.in. nadzór, prowadzenie monitoringu, szkolenia kadr oraz ewaluację wdrażania programu i jego wyników, oparte na miarodajnych wskaźnikach

Zapraszamy do zgłaszania swoich programów do systemu rekomendacji
kontakt email.

linki:

Broszura nt. Systemu:

1. STANDARDY I KRYTERIA pdf

2. TRZY POZIOMY REKOMENDACJI pdf

3. SŁOWNIK pdf

Dodatkowe informacje na STRONIE WWW

BAZA PROGRAMÓW

Strona: 1 
CINN
Kalendarium
O narkotykach i narkomanii
Projekt Transition Facility PL2006/018-180.05.04
"Wsparcie regionalnych i lokalnych społeczności
w przeciwdziałaniu narkomanii na poziomie lokalnym
- kontynuacja"
© Krajowe Biuro Do Spraw
Przeciwdziałania Narkomanii