Dane zbierane zgodnie z protokołem TDI (Treatment Demand Indicator) pozwalają na określenie charakterystyki populacji użytkowników narkotyków trafiających do lecznictwa oraz śledzenie trendów w zakresie używania środków odurzających i substancji psychotropowych. W rezultacie zebrane informacje mogą służyć do kreowania polityki zdrowotnej i społecznej adekwatnej do potrzeb leczących się osób.
Obecny system
Dotychczas funkcjonujący system zbierania danych o osobach zgłaszających się do leczenia z powodu problemu narkotyków prowadzony przez Instytut Psychiatrii i Neurologii nie spełnia wymagań Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). Związane jest to z faktem, że dane pochodzą tylko z placówek lecznictwa stacjonarnego, a w wielu przypadkach brakuje precyzyjnej informacji o narkotyku podstawowym jako głównej substancji stanowiącej problem dla osoby zgłaszającej się do leczenia. Ponadto brakuje informacji o sposobie i częstotliwości przyjmowania narkotyków.
Przygotowywana nowelizacja ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii będzie zobowiązywała wszystkie zakłady opieki zdrowotnej prowadzące leczenie lub rehabilitację osób używających środków odurzających lub substancji psychotropowych do sprawozdawania się w systemie TDI.
Pilotaż TDI
Projekt monitorowania zgłaszalności do leczenia (TDI) obecnie realizowany jest w ramach programu pilotażowego, który ma na celu zidentyfikowanie najczęściej pojawiających się problemów w wypełnianiu kwestionariuszy oraz weryfikację poprawności narzędzi do zbierania danych. CINN KBPN opracowało i dostosowało do warunków polskich dokumenty niezbędne do monitorowania, czyli protokół, kwestionariusz w wersji papierowej, kwestionariusz w wersji elektronicznej, kwestionariusze pomocnicze do obu wersji narzędzia oraz instrukcję wypełniania kwestionariusza.
Zbieranie danych w ramach pilotażu rozpoczęło się w 2008 roku. W projekcie uczestniczy ograniczona liczba placówek o statusie zakładu opieki zdrowotnej (ZOZ) świadczących usługi leczenia i rehabilitacji osób z problemem narkotykowym.
W dniach 6-7 grudnia 2010 r. w Warszawie odbyła się II Konferencja placówek uczestniczących w programie pilotażowym służąca wymianie doświadczeń oraz przekazaniu najbardziej istotnych informacji dotyczących monitorowania zgłaszalności do leczenia (TDI).
Dodatkowo w dniu 22 lutego 2011 r. w Warszawie odbyło się szkolenie dotyczące monitorowania zgłaszalności do leczenia, w którym udział wzięli przedstawiciele placówek uczestniczących w projekcie oraz placówek rozpoczynających działania w ramach systemu.
Szkolenia dla placówek leczniczych
W ramach rozwijania systemu monitorowania zgłaszalności do leczenia (TDI) Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii KBPN organizuje w dniu 19 kwietnia br. spotkanie przedstawicieli placówek uczestniczących w projekcie na temat rewizji protokołu monitorowania. Ponadto dnia 21 kwietnia br. CINN KBPN planuje przeprowadzenie szkolenia TDI dla nowych placówek.
Placówki zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o kontakt na adres mailowy: tdi@kbpn.gov.pl. Informacje na temat organizowanych spotkań i szkoleń w ramach projektu TDI będą także zamieszczane na stronie internetowej Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii KBPN http://www.cinn.gov.pl.
Zgłaszalność do leczenia (Treatment Demand Indicator TDI) (link: http://www.cinn.gov.pl/portal?id=105617) jest jednym z kluczowych wskaźników monitorowania zjawiska narkotyków i narkomanii opracowanym przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). Dane zbierane zgodnie z protokołem TDI pozwalają na określenie charakterystyki populacji użytkowników narkotyków trafiających do lecznictwa oraz śledzenie trendów w zakresie używania środków odurzających
i substancji psychotropowych. W rezultacie zebrane informacje mogą służyć do kreowania adekwatnej polityki zdrowotnej i społecznej dostosowanej do potrzeb leczących się osób.
Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii (CINN KBPN) prowadzi obecnie prace nad implementacją wskaźnika zgłaszalności do leczenia (TDI) w Polsce. Dotychczas funkcjonujący w Polsce system zbierania danych o osobach zgłaszających się do leczenia z powodu problemu narkotyków prowadzony przez Instytut Psychiatrii i Neurologii nie spełnia bowiem wymagań Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). Związane jest to z faktem, że dane pochodzą tylko z placówek lecznictwa stacjonarnego, a w wielu przypadkach brakuje precyzyjnej informacji o narkotyku podstawowym jako głównej substancji stanowiącej problem dla osoby zgłaszającej się do leczenia. Ponadto brakuje informacji o sposobie i częstotliwości przyjmowania narkotyków.
Projekt monitorowania zgłaszalności do leczenia (TDI) jest realizowany obecnie w ramach programu pilotażowego, który ma na celu zidentyfikowanie najczęściej pojawiających się problemów w wypełnianiu kwestionariuszy oraz weryfikację poprawności narzędzi do zbierania danych. CINN KBPN opracowało i dostosowało do warunków polskich dokumenty niezbędne do monitorowania, czyli protokół, kwestionariusz w wersji papierowej, kwestionariusz w wersji elektronicznej, kwestionariusze pomocnicze do obu wersji narzędzia oraz instrukcję wypełniania kwestionariusza. W projekcie uczestniczy ograniczona liczba placówek o statusie zakładu opieki zdrowotnej (ZOZ) świadczących usługi leczenia i rehabilitacji osób z problemem narkotykowym.
Zbieranie danych w ramach pilotażu rozpoczęło się w 2008 roku.
Przygotowywana nowelizacja ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii będzie zobowiązywała wszystkie zakłady opieki zdrowotnej prowadzące leczenie lub rehabilitację osób używających środków odurzających lub substancji psychotropowych do sprawozdawania się w systemie TDI.
W dniach 6-7 grudnia 2010 r. w Warszawie odbyła się II Konferencja placówek uczestniczących w programie pilotażowym (link: http://www.cinn.gov.pl/portal?id=266141) służąca wymianie doświadczeń oraz przekazaniu najbardziej istotnych informacji dotyczących monitorowania zgłaszalności do leczenia (TDI). Dodatkowo w dniu 22 lutego 2011 r. w Warszawie odbyło się szkolenie dotyczące monitorowania zgłaszalności do leczenia (link: http://www.cinn.gov.pl/portal?id=285621), w którym udział wzięli przedstawiciele placówek uczestniczących w projekcie oraz placówek rozpoczynających działania w ramach systemu.
W ramach rozwijania systemu monitorowania zgłaszalności do leczenia (TDI) Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii KBPN organizuje w dniu 19 kwietnia br. spotkanie przedstawicieli placówek uczestniczących w projekcie na temat rewizji protokołu monitorowania. Ponadto dnia 21 kwietnia br. CINN KBPN planuje przeprowadzenie szkolenia TDI dla nowych placówek. Placówki zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o kontakt na adres mailowy: tdi@kbpn.gov.pl. Informacje na temat organizowanych spotkań i szkoleń w ramach projektu TDI będą także zamieszczane na stronie internetowej Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii KBPN http://www.cinn.gov.pl.