Krajowe Biuro informuje, że stoi na stanowisku, że zakup środków ochrony osobistej (w tym m.in. maseczek, żeli oraz lamp bakteriobójczych) w ramach Gminnych Programów Przeciwdziałania Narkomanii dla instytucji, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów narkomanii jest zgodny z prawem oraz aktualnymi, uzasadnionymi potrzebami.
Jednocześnie podkreśla, że zakup środków ochrony osobistej będzie zgodny z prawem, o ile jest to niezbędne i konieczne dla realizacji danego zadania z zakresu przeciwdziałania narkomanii i powinien być zrealizowany wszędzie tam gdzie jest taka możliwość.
Realizacja zadań z zakresu przeciwdziałania narkomanii określonych w art. 10 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (np. prowadzenie terapii i rehabilitacji dla osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem od narkotyków, prowadzenie pracy socjalnej w oparciu o kontakt socjalny) wymaga niejednokrotnie bezpośredniego kontaktu z osobami, na rzecz których ta pomoc jest świadczona, zaś realizacja zadań w formie zdalnej, za pomocą środków porozumiewania się na odległość nie w każdej sytuacji jest możliwa lub też gwarantuje efektywną ich realizację, zgodnie z przyjętym założeniem (np. konieczność osobistej wizyty w instytucjach, organizacjach lub placówkach, bezpośrednia obsługa interesantów itp.).
W związku z powyższym, ze względu na obowiązujący stan epidemii, zapewnienie odpowiednich środków ochrony osobistej będzie narzędziem służącym właściwej realizacji zadań własnych gminy z zakresu przeciwdziałania narkomanii, w tym m.in. w zakresie udzielania wsparcia działań instytucji, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów narkomanii.”