W skład zespołu wchodzili przedstawiciele Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia a także środowiska terapeutów uzależnień. W trakcie opracowywania polskich standardów korzystano ze stadardów krajów, które mają długą tradycję opracowywania mechanizmów zapewniania jakości usług, przede wszystkim Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Obszary, do których odnoszą się standardy to:
- Prawa Pacjenta;
- Ciągłość Opieki;
- Poprawa Jakości;
- Zarządzanie Ogólne;
- Zarządzanie Zasobami Ludzkimi;
- Zarządzanie Informacją;
- Zarządzanie Środowiskiem Opieki;
- Kontrola Zakażeń;
- Standardy dotyczące leków.
W roku 2009 zostały ukończone projekty standardów akredytacyjnych dla placówek stacjonarnych, ambulatoryjnych i oddziałów dziennych leczenia uzależnienia od alkoholu oraz leczenia uzależnienia od środków psychoaktywnych.
Standardy - ośrodki stacjonarne
Poniżej znajdują się przetłumaczone na język polski "Międzynarodowe standardy leczenia zaburzeń spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych - wytyczne do wykorzystania w praktyce" opracowane przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC)
Międzynarodowe standardy leczenia zaburzeń spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych - wytyczne do wykorzystania w praktyce