W przypadku leczenia uzależnień metodą powszechnie stosowaną jest praca grupowa. Przy czym, nie ma jednego zestawu reguł pracy z grupą. Terapeuta uwzględnia tu interakcje jakie zachodzą między pacjentami w grupie, a nie tylko w ich relacjach z terapeutą.
Uczestnicy grupy przejawiają tendencję do wchodzenia w związki podobne do tych, jakie utrzymują z ludźmi spoza grupy, a zwłaszcza do tych wyniesionych z rodziny. Niektóre metody psychospołeczne np. metoda społeczności terapeutycznej, wykorzystują dynamikę grupy do wywoływania pożądanych zmian u poszczególnych pacjentów.
Skuteczność metod psychospołecznych
W zależności od wybranej metody, wywoływanie pożądanych zmian u pacjenta możliwe jest dzięki wytworzeniu poczucia przynależności do grupy, której członkowie mają podobny cel jakim jest wyleczenie się, wejściu w interakcje z innymi i obserwowanie jak powstają problemy czy konflikty, doświadczeniom korektywnycm do posiadanych przez pacjenta doświadczeń emocjonalnych, zorientowaniu się pacjenta co do swojej roli w relacjach z otoczeniem oraz otrzymaniu wiedzy i informacji niezbędnych do uzyskania pożądanej zmiany.
Literatura dodatkowa:
J. Strelau, Psychologia Podręcznik Akademicki, tom 3: „Jednostka w społeczeństwie i elementy psychologii stosowanej"