PODMIOTY ZAINTERESOWANE UZYSKANIEM REKOMENDACJI PROGRAMU ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z ZAMIESZCZONYMI PONIŻEJ PROCEDURAMI OCENY PROGRAMÓW.
CELE SYSTEMU REKOMENDACJI:
- podniesienie jakości programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego
- szersze upowszechnienie sprawdzonych praktyk/programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego
- popularyzacja wiedzy na temat skutecznych strategii profilaktyki oraz metod konstruowania programów.
OCENA JAKOŚCI PROGRAMU
Elementem systemu rekomendacji są szczegółowe wymagania odnoszące się do jakości programu jako całości, a także poszczególnych etapów jego realizacji – etapu diagnozy i oceny potrzeb, planowania celów i sposobów ich realizacji, monitorowania i oceny efektów programu w trakcie ewaluacji. Wymagania pogrupowane zostały w kilkanaście kategorii, dla których sformułowano standard oraz kryteria oceny.
„Standardy i kryteria jakości programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego” spełniają rolę zaleceń użytecznych przy opracowywania programu; opis sposobu realizacji ww. standardów jest wymagany w przypadku ubiegania się o rekomendację programu.
Terminologia zastosowana w „Standardach...” została wyjaśniona w „Słowniku pojęć i terminów” .
ZASADY I PROCEDURY UDZIELANIA REKOMENDACJI
1. Rekomendacja jest udzielana łącznie przez wszystkie instytucje odpowiedzialne za wdrażanie systemu rekomendacji: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
2. O uzyskanie rekomendacji może się ubiegać podmiot odpowiedzialny za program profilaktyczny / promocji zdrowia psychicznego.
3. Podmiot ubiegający się o rekomendację przesyła opis programu wraz z wymaganymi załącznikami do zespołu ds. rekomendacji na adres:
Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
02-776 Warszawa
ul. Dereniowa 52/54
oraz w formie elektronicznej na adres: profilaktyka@kbpn.gov.pl
4. Opis programu powinien być sporządzony na obowiązującym druku kwestionariusza aplikacyjnego.
5. Program jest oceniany przez Zespół do spraw rekomendacji i oceny programów, w skład którego wchodzą przedstawiciele Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
6. Zespół ds. rekomendacji dokonuje wstępnej oceny wniosku pod względem spełnienia kryteriów formalnych (kompletność, zakres merytoryczny).
7. Wniosek spełniający kryteria formalne zostaje poddany dalszej ocenie merytorycznej pod względem zgodności programu ze standardami jakości programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego.
8. Spełnienie poszczególnych kryteriów jakości programu jest punktowane. Ocena jest dokonywana na arkuszu „Oceny programu”.
9. W zależności od liczby uzyskanych punktów program może uzyskać rekomendację na jednym z trzech poziomów rekomendacji:
- program obiecujący – uzyskanie min. 50 punktów
- dobra praktyka – uzyskanie min. 65 punktów
- program modelowy – uzyskanie min. 80 punktów
Spełnienie przez program wszystkich kryteriów jest równoznaczne z uzyskaniem 100 punktów (ocena maksymalna).
10. Ocena programu w przypadku I poziomu rekomendacji (program obiecujący) jest dokonywana przez zespół ds. rekomendacji.
11. W przypadku rekomendacji na poziom II (dobra praktyka) i III (program modelowy) wymagana jest dodatkowa ocena programu przez dwóch zewnętrznych recenzentów.
12. Rekomendacja jest przyznawana na okres 5 lat, rok przed upływem terminu ważności rekomendacji, podmiot odpowiedzialny za program, otrzyma pismo z prośbą o aktualizację danych o programie.
13. Informacje o programach, które uzyskają rekomendacje, zostaną umieszczone w elektronicznym banku programów rekomendowanych.
Kontakt:
Anna Radomska
Dział Profilaktyki i Edukacji Publicznej
Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
e-mail: anna.radomska@kbpn.gov.pl
tel. 22 641 15 01 wew. 108