Badania przeprowadzone w ostatnich latach pokazują na wzrost używania marihuany i haszyszu. Według wyników ESPAD z 2007 roku 16% badanych w wieku 15-16 lat zadeklarowało chociaż jednorazowy kontakt z marihuaną i haszyszem. To samo badanie z 2011 roku odnotowało wyraźny wzrost używania tych narkotyków. Już co czwarty badany w wieku 15-16 lat (24%) miał kontakt z przetworami konopi.
Podobne rezultaty, pokazujące na zwiększenie się poziomu używania przetworów konopi, otrzymano z badań w populacji generalnej. W 2010 roku 17,6% badanych w wieku 15-64 lat zadeklarowało przynajmniej jednorazowy kontakt z marihuaną. W porównaniu z wynikami pomiaru z 2006 roku, kiedy do używania przyznawało się 9,6% ankietowanych, oznacza to zwiększanie się używania konopi również w całej populacji.
W celu określenia skali zjawiska używania marihuany warto odnieść wyniki z naszego kraju do innych państw. Porównując sytuację Polski do innych krajów europejskich widać, że wskaźniki w naszym kraju są nadal wysokie. Według danych EMCDDA w ciągu ostatniego roku marihuanę i haszysz używało 14,3% badanych we Włoszech, 10,6% w Hiszpanii, 10,4% w Czechach, a w Polsce niewiele mniej, bo 9,6%. Badania zostały przeprowadzone na reprezentatywnej grupie osób w wieku 15-64 lat w latach 2008-2010. Podobny obraz wyłania się z badań realizowanych wśród młodzieży w ramach projektu ESPAD. One również wykazują wysoki poziom używania marihuany i haszyszu w Polsce. Największy wskaźnik używania został odnotowany w Czechach, gdzie 42% osób w wieku 15-16 lat zadeklarowało używanie marihuany, we Francji niewiele mniej, bo 39%. Polska z wynikiem 24% jest na wysokiej pozycji wśród innych krajów europejskich.
Nowe informacje przynoszą statystyki odnoszące się do działań policji. Pokazują one, że w przypadku 70% ujawnionych przestępstw – podstawowym narkotykiem były przetwory konopi. Dane policji wskazują na występowanie kolejnego ważnego zjawiska. To dynamiczny rozwój krajowych upraw konopi zarówno na dużą skalę, jak i na użytek własny. W 2011 roku ujawniono ich 609 – co stanowi rekordową, jak dotąd, liczbę. Rok wcześniej zabezpieczono 583 uprawy. Warto zwrócić uwagę, że marihuana sprzedawana na krajowym rynku jest coraz silniejsza. Od kilku lat zwiększa się w niej średnia zawartość THC. Według danych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego z 2011 roku średnie stężenie THC w marihuanie wyniosło 9,6% (mediana 6,7%), co jest najwyższą wartością w ostatnich latach.
Autor: Artur Malczewski: artur.malczewski@kbpn.gov.pl